Do niedawna w Chinach nie było ogólnopaństwowych regulacji dotyczących przewożenia dzieci w samochodach. W tej kwestii prowincje i miasta wydzielone mogły samodzielnie decydować o przepisach. Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach obowiązuje jedynie w Szanghaju i Shenzhen, a kolejne miasta i prowincje (m.in Pekin czy Jiangsu) dopiero wprowadzają takie przepisy. Tak czy inaczej, obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach dotyczył ok. 20% populacji Chin.

Korzystanie z fotelików dziecięcych stało się obowiązkowe w nowo zmienionej chińskiej ustawie o ochronie nieletnich, która weszła w życie 1 czerwca 2021 roku z okazji tegorocznego Dnia Dziecka.

Prawo stanowi, że rodzice lub inni opiekunowie nieletnich powinni podejmować działania, w tym instalować foteliki dla dzieci i edukować swoje dzieci do przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Postanowienie posłuży również jako wskazówka do zmiany prawa o bezpieczeństwie ruchu drogowego i doprecyzowania lokalnych zasad ochrony nieletnich, powiedział Zhu Zhengfu, doradca polityczny specjalizujący się w sprawach prawnych.

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF pokazują, że urządzenia przytrzymujące dla dzieci mogą zmniejszyć ryzyko obrażeń i śmierci w wypadkach drogowych nawet o 60 procent.

Published on :Posted on