https://www.gov.uk/child-car-seats-the-rules

Odpowiednio dobrany dziecięcy fotelik samochodowy ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa podczas podróży. Warto wiedzieć, że przepisy dotyczące dziecięcych fotelików samochodowych są w Wielkiej Brytanii bardzo restrykcyjne. Co więcej, różnią się nieco od tych obowiązujących w Polsce. Ustawodawca nakłada m.in. obowiązek wożenia najmłodszych dzieci w fotelikach montowanych tyłem. Ponadto foteliki samochodowe dla dzieci muszą posiadać odpowiedni certyfikat. Kiedy dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym? Do jakiego wieku dziecka fotelik samochodowy jest obowiązkowy w Wielkiej Brytanii? W jakich przypadkach dzieci mogą jeździć bez fotelika w UK?

Fotelik samochodowy w Wielkiej Brytanii – prawo, a przewożenie dzieci samochodem w UK

Przepisy dotyczące dziecięcych fotelików samochodowych w UK dokładnie precyzują sposób przewożenia najmłodszych członków rodziny. W dużym uproszczeniu – dzieci muszą jeździć w fotelikach do 12 roku życia lub osiągnięcia wzrostu 135 cm. Starsze dzieci lub wyższe niż 135 cm muszą zawsze jeździć w zapiętych pasach. Prawo obowiązujące w Wielkiej Brytanii umożliwia dobór fotelika w oparciu o wzrost lub wagę dziecka.

Fotelik samochodowy montowany tyłem

Foteliki samochodowe dobierane w oparciu o wzrost dziecka są znane w Wielkiej Brytanii jako “i-Size seats“. Zgodnie z obowiązującym prawem dziecko do 15 miesiąca życia musi być przewożone w foteliku montowanym tyłem. Kierowca ma obowiązek sprawdzenia czy fotelik jest dopasowany do wzrostu dziecka. Ponadto prawo zezwala na użytkowanie jedynie fotelików posiadających odpowiedni certyfikat unijny. Foteliki samochodowe typu “i-Size” dopuszczone do użytku na Wyspach Brytyjskich posiadają oznaczenie “E” oraz znak “R129“.

Fotelik samochodowy, a waga dziecka

Drugi, dopuszczalny sposób doboru fotelika jest oparty na wadze dziecka. W tym przypadku certyfikowane foteliki posiadają oznaczenie “E” oraz znak “ECE R44“. Ustawodawca umożliwia sprzedawcom oferowanie fotelików w zależności od grupy wagowej dziecka. Na rynku są dostępne foteliki w 5 grupach wagowych.

Foteliki/nosidła dla najlżejszych dzieci należą do grupy “0” – waga dziecka do 10 kg. Dostępne są również produkty z grupy “0+” i są one przeznaczone dla dzieci ważących od 0 do 13 kg. Warto wspomnieć, że foteliki dla najlżejszych dzieci mają jedynie możliwość montażu tyłem.

W kolejnej grupie oznaczonej jako “1” oferowane są foteliki dla dzieci ważących od 9 do 18 kg. Druga (2) grupa to rozwiązania dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg, a trzecia (3) – od 22 do 36 kg. Foteliki w grupach od 1 do 3 mają możliwość montażu przodem lub tyłem do jazdy.

fotelik samochodowy wielka brytania grupy fotelików
Rys. Informacje odnośnie poszczególnych grup fotelików dla dzieci można znaleźć na stronie gov.uk
Źródło: gov.uk

https://www.gov.uk/child-car-seats-the-rules

Przewożenie dziecka bez fotelika w UK, a przepisy

Prawo obowiązujące w Wielkiej Brytanii umożliwia przewożenie dzieci bez fotelika tylko w kilku przypadkach. Podróżując taxi, dziecko powyżej 3 roku życia może jeździć na tylnym siedzeniu zapięte jedynie w pasy bezpieczeństwa dla dorosłych. Młodsze dziecko może podróżować na tylnym siedzeniu bez zapiętych pasów. Podróże bez pasów bezpieczeństwa są możliwe również w przypadku autobusów i autokarów.

W przypadku nagłej konieczności podróży, dziecko powyżej trzeciego roku życia, może być zapięte jedynie pasami dla dorosłych. Podróż musi być jednak nieoczekiwana, konieczna i odbywać się na krótkim dystansie. Warto wspomnieć, że warunki te muszą być spełnione jednocześnie. Dziecko poniżej trzeciego roku życia może jeździć bez zapiętych pasów jedynie w licencjonowanych taksówkach.

Przewidziano również przypadki, gdy w samochodzie nie ma pasów bezpieczeństwa. Jest to często spotykane w przypadku wiekowych samochodów klasycznych. W przypadku podróży tego typu samochodem, dziecko powyżej trzeciego roku życia może jechać na tylnym siedzeniu bez odpowiedniego fotelika i zapiętych pasów bezpieczeństwa. Dla dzieci młodszych nie ma w tym przypadku wyjątku.

Published on :Posted on